TES emeklilik

Tamamlayıcı Emeklilik sisteminin 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe gireceği kesinleşti. Ancak bu sistem hakkında kafada oluşan sorular henüz netleşmedi. Sistem hakkında çalışmalar devam ederken genel itibari ile Bireysel Emeklilik sisteminin üzerine çalışılarak ve geliştirilerek tamamlanacağı bilinmektedir. Yapılan çalışmalar üzerine Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi tamamen işçi haklarını korumak üzerine geliştirilen bir sistem olarak belirtti. Ancak TES emeklilik sistemiyle ilgili halâ merak edilen sorular mevcut. Bu sorulardan biri ise Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Memurları Kapsıyor Mu, Memurlar Nasıl Etkilenecek? Sorusudur. Yapılan açıklamaya göre yeni işe başlayan ve emekliliğine az bir süre kalan kişiler dışında herkes bu sisteme dahil olacak. Özel sektör ya da kamuda çalışanlar da bu sistemde nasıl yer alacak diye merak edilmektedir.

 

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Memurları Kapsıyor Mu?

Tamamlayıcı emeklilik sisteminde amaç çalışanların hak kaybına uğramamasıdır. Ayrıca emeklilikte de gelir kaybı yaşanmaması hedeflenmektedir. Özel sektörde işverenler çoğu zaman kıdem tazminatı konusunda işçiye zorluk çıkarmakta ve bazen işyerlerinin kapanması gibi durumlarda kıdem tazminatı vermiyordu. Burada hedeflenen sisteme işçiyi, işvereni ve devleti dahil ederek alınamayan bu kıdem tazminatlarını bir anlamda garanti altına almaktır. Ancak kamu kurumlarda bu tarz olayların yaşanmaması ve belirli bir sistemin bulunması nedeniyle şu anda memurların bu sisteme dahil edilmesi planlanmamaktadır.  Ancak henüz bu konuda da net bir açıklama gelmemiştir. Yapılan açıklamalar bu konuda devletin kamu çalışanını sisteme dahil etmeyeceği yönündedir.

TES emeklilik sisteminde özel sektör çalışanlarının hakları garanti altına alınmaktadır. Ayrıca işveren açısından da avantajları bulunduğundan şu an için sistem olumlu bir şekilde tasarlanmaktadır. Yapılan tüm çalışmalarda toplumun yararı gözetilmekte ve elde edilen kıdem tazminatı hakkı garanti altına alınmak istenmektedir. Ayrıca memurların tüm ödemeleri devlet tarafından yapıldığı için herhangi bir hak kaybı söz konusu değildir. Bu açıdan bakıldığında memurların sisteme dahil olmayacağı ön görülmektedir. Sisteme bunun dışında ise tüm özel sektör çalışanlarının katılmasının zorunlu olması planlanmaktadır. Bu nedenle sistem üzerinde ciddi çalışmalar devam etmektedir.

 

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Memurları İlgilendiriyor Mu, Memurlar Yeni Sistemden Etkilenecek Mi?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi aslında pek çok ülkede farklı şekillerde uygulanmaktadır. Yapılan bu uygulamalarda da başarılı sonuçlar alındığı ortaya çıkmıştır. Türkiye bu noktada ciddi çalışmalar yapmakta ve bu konuda her detayı analiz etmektedir. TES emeklilik sisteminde işçiden, işverenden ve devletten belirli bir oranda kesinti yapılarak işçi adına açılan fonda birikmesi düşünülmektedir. Şimdilik gelen açıklamalar genellikle özel sektör alanında açıklanmaktadır. Kamu sektörü için bu konuda henüz açıklama yapılmamış olduğundan bu konudaki otoriteler kamu personelinin uygulamaya dahil edilmeyeceği yönündedir. 2022 yılında uygulamaya girecek olan sistem hakkında pek çok soru kafalarda oluşmaktadır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir