Tamamlayıcı emeklilik sistemi olarak adlandırılan yeni sistemin 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Esasında bu emeklilik sistemi, Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) güncellenmiş ve gelişmiş hali olarak uygulanacaktır. Bu durumda, emeklilikte oluşabilecek gelir kaybının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Henüz detaylar konusunda tam bir netlik oluşmasa da istihdam oluşturmada sürekliliği sağlamaya yönelik bir sistem hedeflendiği bilinmektedir. Bu sistemde hem işçiden, hem devletten hem de işverenden belirli bir oranda kesinti yapılacak ve bir fon oluşturulacaktır. Bu kesinti çalışanın hesabında birikecek ve böylelikle birikim hesabı oluşturulacak. Sonuç olarak TES emeklilik konusunda amaçlanan şey, işçinin haklarının korunmasıdır.

 

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir, Detayları Nelerdir, Zorunlu Mudur?

Tamamlayıcı emeklilik sisteminde temel amaç işçinin kazanması olacaktır. Sisteme göre az maaş alan işçiden az, çok maaş alan işçiden çok şeklinde bir kesinti uygulanacak. Bunun yanı sıra işverenin katkısına ek olarak devlet de bu fona katkıda bulunacaktır. İşçinin yüksek faydası gözetilen sistemin 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanmaktadır. Bu durumunda her çalışanın geleceği açısından önemli adımlar atılacaktır. Sistem ile ilgili çalışmalar hala devam etmektedir. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamadan da anlaşıldığı burada işçi haklarının korunması amaçlanmaktadır. Olası hak kaybının önüne geçilmesi planlanmaktadır. Sistem üzerinde çalışmalar hala devam etmekte olup, bu sistem dünyada pek çok ülkede de uygulanmaktadır. Henüz netleşmemiş sistem için ise gönüllük ve ihtiyari gibi seçenekler de mevcut olacak.

 

Tamamlayıcı Emeklilik Kimleri Kapsıyor?

Tamamlayıcı Emeklilik sistemi üzerinde hala çalışmalar devam etmekte olup, 2022 den sonra da zorunlu olacak gibi fikirler olsa da orta da henüz netleşmiş bir durum bulunmamaktadır. Ayrıca sistem üzerinde gerekli çalışmalar yapılmakta olup, emekliliğe uzun zaman olan herkesi kapsayacağı konuşulmaktadır. Sistem yeni işe başlamış kişiler için geçerli olmayacaktır. Ayrıca emekliliğine kısa bir zaman kalan kimseler için de sistem söz konusu olmayacak. Bilinen Bireysel Emeklilik Sisteminin geliştirilmiş modeli olarak ortaya atılmıştır. Yukarıda bahsedilenler dışında tüm çalışanlar sisteme dahil edilecektir. Bu sistem kıdem tazminatını alamayan işçiler için hazırlanmış bir sistem olarak ortaya atılmıştır.

 

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlayacak

Cumhurbaşkanı kabine toplantısı sonrası TES emeklilik sisteminin 1 Ocak 2022 yılından itibaren yürürlüğe gireceği konusunda bir duyuru yapmıştı Bunun üzerine gerekli çalışmalar başlamış olup, sistem 2022 yılına kadar tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir. Burada yanlış anlaşılan ise işçinin hak kaybına uğrayacağı düşüncesidir. Ancak burada hedeflenen amaç çalışanın hakkını korumaktır. Sistem henüz tam olarak tamamlanmamıştır. Bu nedenle de detaylar 2021 yılı sonunda netleşecek ve 2022 yılının başlaması ile de yürürlüğe girecektir. TES ile kıdem tazminatı ve BES birleştirilecektir. İşçi hakları böylelikle korunmuş olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir